Pozvánka do Kysuckého múzea – jarné prázdniny a Veľká noc

Kysucké múzeum opäť po roku prináša tradičnú veľkonočnú výstavu. Tentokrát v spojení Veľkej noci a remeselnej práce.

Od 10. februára do 7. apríla 2024 má Múzeum Čadca pripravenú pre svojich návštevníkov veľkonočnú výstavu pod názvom Veľká noc príde. Výstava Vás prevedie zvykmi a tradíciami veľkonočného obdobia. Dozviete sa mnoho zaujímavých informácií o slávení veľkonočných sviatkov u našich predkov i o symbolike jednotlivých sviatočných dní patriacich k Veľkej noci. Atmosféru prebúdzania jari dopĺňa výzdoba v sviežich jarných farbách. Keďže veľkonočné sviatky sa spájajú s tradíciami, tvorivosťou a šikovnosťou ľudských rúk, táto výstava prináša najmä príležitosť vidieť výtvory remeselníkov, ktoré sa tradične spájajú s veľkonočným obdobím.

Výstava prezentuje rôzne druhy veľkonočných ozdôb, od šitých zajačikov, kuriatok, cez háčkované dekorácie, aranžmány, jarné vence, až po stovky nádherných kraslíc. Kreatívni tvorcovia z Kysúc a okolia sa venujú zdobeniu slepačích, husacích, ale i pštrosích vajíčok rôznymi technikami. Nájdete tu kraslice maľované, voskované, drôtované, ale aj zdobené slamou či servítkovou technikou. Výstava je spojená aj s predajom výrobkov. Oku lahodiace umelecké dielka tak môžu skrášliť aj Váš domov.

Pre školské kolektívy ponúkame okrem prehliadky výstavy i prednášku etnológa o veľkonočných zvykoch a tvorivé dielne s lektorkou výroby sklenených ozdôb. Každé dieťa si tak z výstavy bude môcť priniesť vlastnoručne vyrobenú netradičnú kraslicu.

Výstava je prístupná v priestoroch Kysuckého múzea na Moyzesovej ulici.

Okrem toho sme na jarné prázdniny pripravili zaujímavé aktivity pre prázdninujúcich školákov. Podrobný program na jednotlivé dni nájdete na priložených plagátoch. 

Príďte stráviť príjemný predjarný čas v múzeu. Tešíme sa na stretnutie s Vami. 

Skip to content